YÜKLENİYOR

Lastik Hizmetleri

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU

Ülkemizde 5 yıldır uygulanan ve sadece ticari araçları kapsayan kış lastiği zorunluluğunda kapsam genişletildi; binek otomobillerin de bu kış zorunlu olarak kış lastiği takması gerekmekte.

1 Aralık 2017–1 Nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiği olmayan araçlara 625 TL para cezası uygulanacak. 01.04.2017 tarihli Resmi gazete detayına ekteki linkten ulaşabilirsiniz.

İlgili Resmi Gazete Linki >>>

Neden kış lastiği?

İsminden de anlaşılacağı üzere kış lastikleri soğuk hava koşulları için özel olarak üretilmiştir. Hava sıcaklığı belli bir seviyenin altına iner inmez farklı kanal tasarımları ve barındırdıkları farklı bileşenler etkisini göstermeye başlar. İşte o faydalar!

1- Her koşulda verimlidir
Yaz lastikleri sentetik kauçuktan üretilir; bu sebeple hava soğudukça sertleşirler ve tutunma özelliklerini yitirmeye başlarlar. Buna karşın kış lastiklerinde kullanılan doğal kauçuk ve silika, hava soğudukça lastiğin yumuşaklığını korumasını sağlar. Dolayısıyla kış lastikleri, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü her zeminde normal lastiklere kıyasla çok daha verimlidir.

2- Kuru zeminde daha iyi tutar
Kış lastiklerinin deseni normal lastiklere kıyasla daha farklıdır. Yüzeylerinde derin ve geniş oluklar bulunur ve oluklar arasında yüzlerce ince kanal vardır. Bu ince kanallar, oyuklar arasında kalan kauçuk parçalarına bölgesel esneklik sağlar. Yaz lastiklerinin bu tip ince kanallara sahip olmayan bölgeleri, soğuk koşullarda sertleşerek esnekliğini kaybeder ve tutuş kaybı yaşamaya başlar.

3- Islak zeminde daha da iyi tutar
Lastikleriniz zemindeki suyu iyi bir şekilde tahliye edemiyorsa, yol tutuşun tamamen kaybedildiği, otomobilinizin suyun içinden geçmesi yerine ‘üstünden yüzmesi’ durumuyla karşılaşabilirsiniz. Kış lastikleri normalden daha derin tasarlanan olukları sayesinde zemindeki suyun çok daha etkili tahliye edilmesini sağlayarak, ‘aquaplaning’ diye de bilinen bu riski büyük ölçüde ortadan kaldırır.

4- Karlı zeminde gerçekten tutar
Derin olukların bir diğer işlevi de, zemindeki karı biriktirmeleridir. Kara en sıkı tutunan şey yine karın kendisidir; kış lastikleri de zemindeki karı oluklarına doldurarak bu durumdan faydalanır ve karlı koşullarda daha iyi tutuş sağlarlar.

5- Yüksek konfor sunar
Kışı ayları için kar çorabı, zincir ya da kar paleti kullanmak gibi basit çözümler de var. Fakat bunlar otomobilinizin yürüyen aksamına daha çok yük bindirir, gürültü yapar ve yol konforunuzu olumsuz etkiler. Bu ürünlerin sadece karlı zeminlerde kullanılması da bir diğer önemli dezavantajdır. Mevsim başlangıcında takacağınız bir set kış lastiği, size sezon boyunca hizmet eder. Ayrıca soğuk havada yumuşaklığını yitirmemeleri sayesinde, yaz lastiklerine nazaran daha konforludurlar.

6- Performansı artırır
Havanın 7 derece ve altında olduğu ortamda yapılan testlerde, aynı hızlarda kış lastikleri normal lastiklere kıyasla her zeminde daha iyi performans sergilemektedir. Soğuk koşullarda daha iyi tutunan kış lastikleri bu sayede daha iyi çekiş, stabilite ve fren performansı sunar.

7- Ekonomiktir
İlk bakışta otomobilinize iki takım lastik almak iki kat masraf gibi görünebilir. Ancak yıl içerisinde iki farklı set lastik kullanmak, her koşulda mümkün olan en yüksek güvenliği sağlamanın yanı sıra, lastiklerin kilometre ömrü için de uzun vade sağlar.Paylaşın :

Sorularınız için...